Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

profesoară limba și literatura română,

LT „Mihail Bârcă”, c. Mileștii Mici

grad didactic I

Pulbere Aliona,

Proiect didactic

Proiect didactic elaborat în cadrul Concursului „Tradiție și inovație la un click distanță”

„Moara cu noroc” de I. Slavici.Personaje. Modalități/procedee de caracterizare.

Disciplina: limba și literatura română Clasa: a X-a, profil umanist Timpul: 90 minuteSubiectul lecţiei: „Genul epic. Nuvela. „Moara cu noroc” de I. Slavici. Personaje. Modalități/procedee de caracterizare”Tipul lecţiei: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelorUnități de competențe: 3.1. Aplicarea diverselor strategii de lectură;3.4. Utilizarea noțiunilor de teorie literară la analiza textului literar și de graniță.

Resurse procedurale: prezentare genially, brainstorming, piramida personajului literar, video interactiv, spânzurătoarea, axa cronologică, comentariul, citatul, secvența video, turul galeriei, schema, test-grilă, pălăria personajului literar.Resurse materiale: calculator, tabla interactivă, fișier teoretic, fișe, manual, caiet.Forme de organizare: frontală, individuală, pe variante, în grup.

Elevii vor fi capabili:

O1: să interpreteze varietatea modalităților de caracterizare; O2: să identifice statutul personajului literar; O3: să includă personajul într-o tipologie social-umană; O4: să estimeze semnificația personajului în operă; O5: să îşi exprime opiniile liber, cult, expresiv şi persuasiv.

Obiective operaționale

Strategia didactică

- elaborarea produse-lor: poster, carte digi-tală, pliant, blogulpersonajului literar,infografic, schemă,jurnalul, coperta de carte, colaj foto, jocde rol.
- redactarea informa-țiilor despre persona-jele din roman;- redactarea conținu-turilor în formatelectronic;- completarea tabele-lor
- răspunsuri orale;- comentariul oral;- prezentări orale;- evaluarea lucrului în grup;- evaluarea cunoștin-țelor despre modali-tățile de caracterizarea personajelor

Practică

Scrisă

Orală

Evaluare formativă/curentă

Bibliografie: 1. Curriculum național, (curriculum disciplinar, ghid de implementare) Limba și literatura română, clasele X-XII, Chișinău, 2020. 2. Cristei T., Cartaleanu T., Cosovan O., Ghicov A., Limba și literatura română, manual, clasa a X-a, „Cartdidact”, 2012. 3. Slavici I., „Moara cu noroc”, Editura „Litera”, 2017. 4. Slavici I., „Scrieri alese" în 2 volume, Chişinău: „Ştiinţa”, 1993 5. Călinescu G., „Istoria literaturii române de la origini până în prezent”, Fundația Regală pentru Literatură și Artă, București, 1941. Resurse web: 1. https://www.youtube.com/watch?v=Jdu-E2eI6js&t=1139s 2. http://educatieonline.md/details?3cf5fe103ce746bebdcdad2981806292

Resurse educaționale deschise (utilizate în cadrul lecției): 1. Proiect didactic: https://view.genial.ly/61fecf378b8df80018ae1867/presentation-moara-cu-noroc 2. Auxiliar didactic: https://create.piktochart.com/output/57651352-fi-ier-teoretic-nuvela 3. Piramida personajului literar: https://padlet.com/alionapulbere74/a1swiure639iqpue 4. Dex online/Spânzurătoarea: https://wordwall.net/resource/28569291 5. Galeria personajelor literare: https://www.artsteps.com/view/62003252b6fceab0d06416d1/?currentUser 6. Portretul fizic/moral: https://learningapps.org/watch?v=pact4mekn22 7. Etapele dezumanizării: https://learningapps.org/watch?v=pj04i0nd522

Resurse educaționale deschise elaborate cu extensia www.educatieinteractiva.md: 1. Evocare - video interactiv: https://educatieinteractiva.md/video-interactiv/8381 2. Realizarea sensului, statutul personajului literar - completează tabel: https://educatieinteractiva.md/completeaza-tabel/8234 3. Realizarea sensului, modalități de caracterizare a personajului:https://educatieinteractiva.md/completeaza-tabel/8294 4. Extindere, test-grilă - alegere multiplă: https://educatieinteractiva.md/alegere-multipla/9261

Evocare

Etapele lecției

Descoperiți!- Vizionați secvența de film, numiți personajele din nuvelă „Moara cu noroc” care apar în această secvență.
Personajul Actorul

În „Larousse” personajul este definit ca „o persoană imaginară reprezentată într-o operă de ficţiune; rol jucat de un actor, persoana fiind o fiinţă umană, individ.”

Actorii de film pot cimenta o anumita imagine în mintea colectivului public, fapt care sporește farmecul operei respective.

Obiective:

Subiectul lecției

„Moara cu noroc” de I. Slavici. Personaje. Modalități/procedee de caracterizare.

Verificarea temei pentru acasă

Etapele lecției

Piramida personajelor literare

Sarcină: Prezentați informaţia principală din opera literară în formă de piramidă, completând rândurile după cum urmează: Rândul I: numele personajului; Rândul II: starea socială, ocupaţia lui, profesia; Rândul III: trei trăsături de caracter ale personajului; Rândul IV: comportamentul (într-o situaţie concretă); Rândul V: problema cu care se confruntă; Rândul VI: felul în care soluţionează problema.

Realizarea sensului

Etapele lecției

Comentați oral:

„La personajul lui Slavici, tragicul este o urmare a voinței omului de a ieși din limitele impuse de viața socială.” /Mioara Avram/

DEXonline

Să ne amintim!

Teoreticienii literari au numit personajul diferit:

  • R. Barthes - ființă de hârtie;
  • Greimas - actant;
  • Lintvelt - actor;
  • Bahtin - erou.​​​​​​​

Termenul de „personaj” provine din latinescul „persona” - mască de teatru, rol, actor. Reprezintă o categorie fundamentală specifică operelor epice și dramatice și desemnează o instanță narativă fictivă prin intermediul căreia scriitorul își exprimă în mod indirect ideile, concepțiile.

Sarcină:- Încadrați personajul Ghiță în tipologiile corespunzătoare.

Folosiți auxiliarul didactic pentru a vă aminti noțiunile studiate:

Să ne amintim!

I. După rolul jucat în acțiune (principal, secundar, episodic)II. După calitățile morale ale personajului (pozitiv - erou, protagonist, negativ - antagonist; complex)III. După capacitatea de a evolua (statice, dinamice)IV. După gradul de complexitate (plate, rotunde)

Tipologia personajului literar. Clasificare

- În turul care urmează, ne vom aminti încadrarea personajelor din textele studiate într-o tipologie etică.

Galeria personajelor literare

SarcinăClasificați trăsăturile personajului în corespundere cu tipul de portret (fizic sau moral)

Portretul fizic. Portretul moral

Statutul personajului literar- Identificați cuvinte/sintagme care pot fi atribuite unui tip de statut (social, moral, psihologic), repartizându-le în tabelul corespunzător.- Comentați fiecare tip de statut al personajului Ghiță, în 2-3 enunțuri.

Statutul personajului literar (răspunsuri acceptabile)

Activitate în grup

Grupul 1

Sarcină: Comentați semnificația titlului, stabilind o conexiune cu destinul personajului principal din nuvelă.

Activitate în grup

Grupul 2

Sarcină: Interpretați semnificația numelui personajului principal, Ghiță, din „Moara cu noroc” de Ioan Slavici

Activitate în grup

Grupul 3

Sarcină: Potriviți, pe fișă, reperele referitoare la personajele Ghiță și Lică Sămădăul (au la bază antiteza) și formulați o concluzie cu privire la relația dintre cele două personaje.Repere: Personaj secundar, degradare treptată (influențată și de celălalt personaj), personaj dinamic și rotund, întruchiparea răului absolut, personaj principal, „Tu ești om cinstit ... și am făcut din tine om vinovat” (despre cine este vorba?), autoritar, cârciumar, șef al porcarilor, subordonat, reprezintă lumea hoției și a legilor nescrise, „Tu nu ești om ... ești diavol” (despre cine este vorba?), personaj static și plat, universul său este o lume condusă de morală.

Subordonat

Autoritar

Degradare treptată, influențată și de celălalt personaj

Întruchiparea răului absolut

Lumea hoției și a legilor nescrise

Universul său este o lume condusă de morală

„Tu ești om cinstit ... și am făcut din tine om vinovat”

„Tu nu ești om ... ești diavol”

Șef al porcarilor

Cârciumar

Personaj dinamic, rotund

Personaj static, plat

Personaj principal

Personaj secundar

Lică Sămădăul - Ghiță

Activitate în grup

Modalități de caracterizare Sarcină: Precizați modalitatea de caracterizare a personajului completând tabelul dat.Deduceți trăsăturile personajului din fragmentele propuse.

Grupul 4

Exterior Interior

Dintre tehnicile de investigaţie psihologică se remarcă:

  • monologul interior („Trei ani, numai trei ani să pot sta aici, își zicea el, să mă pun în picioare, încât să pot să lucrez cu zece calfe și să le dau altora de cârpit.”).
  • stilul indirect liber („De ce nu vine Răuț însuși?”- îndoială; „Prea puţin îmi pasă!” - monolog adresat și autoadresat).
  • introspecția („Ce să-mi fac dacă e în mine un lucru mai tare decât voința mea? Nici cocoșatul nu e însuși vinovat că are cocoașe în spinare”).

Tipuri de conflict în nuvelă

Etapele dezumanizării

Reflecția

Etapele lecției

DEFINIREA CONCEPTELOR FREUDIENE - SINELE – depozitează impulsiunile instinctuale, se supune principiului plăcerii. - SUPRAEUL – se formează prin interiorizarea normelor sociale și actionează pe principiul datoriei; este purtătorul normelor etico-morale, al regulilor de conviețuire socială. - EUL – realizeaza echilibrul psihic al persoanei ajustând mereu compromisul intre cerințele SINELUI și normele morale ale SUPRAEULUI. Pornind de la dominanta uneia dintre cele trei instanțe ca posibilă dereglare a echilibrului psihic, Freud a descris trei tipuri de personalitate: EROTIC – stăpânit de SINE OBSESIONAL – dominat de SUPRAEU NARCISISTIC – tutelat de EU

Expertul în psihologie

Tutela a EULUI in loc să le armonizeze cuplul și familia, îi înstrăinează. Ana este atrasă treptat de Lică din nevoia de a-și împlini instinctul erotic, iar Ghiță este atras de aspectul material care treptat îl dezumanizează.

Aparțin tipului narcisistic; fiecare mizează pe predominanta EULUI,crezând că, de la presiunile covârșitoare la care sunt supuși, îi va salva compromisul.

Tipul obsesional, își suprasolicită SUPRAEUL, convertirea lui din tâlhar (omul lui Licî) în jandarm implică o mutație, o exacerbare a nivelului psihic care sa-i justifice alegerea făcută. Despărțirea de Lică presupune abandonarea SINELUI, a impulsurilor obscure.

Tip erotic, întrupează o virilitate demonică, el pare să asculte de instincte, ignorând complet normele sociale și morale, dictate de SUPRAEU, tot așa cum ignoră cumpăna între primejdiile provocate de satisfacerea instinctelor primare și sfidează instanțele societății. Absolutizarea SINELUI îl duce spre moarte.

Ghiță și Ana
Pintea
Lică Sămădăul
Personaje

Expertul în psihologie

Hanul „Moara cu noroc” există și azi, acesta fiind un loc de popas, de ședere, pentru cei care merg să exploreze locurile

Acțiunea are loc în a doua jumătate a secolului al XIX-lea în Ardeal, Arad, Ineu

Expertul în geografie

Fii atent cu cine faci afaceri!

„Aci, la Moara cu Noroc, nu putea să stea nimeni fără voia lui Lică: afară de arândaș și afară de stăpânire, mai era și dânsul care stăpânea drumurile, și în zadar te înțelegi cu arândașul, în zadar te pui bine cu stăpânirea, căci pentru ca să poți sta la Moara cu Noroc, mai trebuie să te faci și om a lui Lică.”

Păstrează confidențialitatea celor auzite/văzute în localul tău!

„De cârciumar să nu întrebi niciodată, căci el vede și aude atât de multe, încât trebuie să uite degrab’ și să nu mai ție nimica minte.” (Ghiță, cârciumarul de la Moara cu Noroc) - Ai toată dreptatea, noi nu suntem puși aici pentru ca să le dăm drumeților știre despre cei ce vin și cei ce trec. – Noi nu știm nimic și ne căutăm de treaba noastră! adause Ghiță scurt și hotărât.” (Dialog între Ghiță cârciumarul și soacra lui)

Fii amabil cu toți!

„- Aici le merge bine la toți oamenii cu minte. N-ai decât să te pui bine cu toată lumea, să le zici „noroc bun” celor ce vin și se duc și poți să dai mulțumită lui Dumnezeu.” (Lică Sămădăul despre Moara cu Noroc)

Lecții de antreprenoriat în „Moara cu noroc”

Expertul în antreprenoriat

Cuvântul „moară” se întâlnește și în alte titluri ale unor texte din literatura română/ literatura universală, în pictură, în muzică.

„Știați că...?!”

Muzică

Pictură

Literatura română

„Moara lui Călifar”, Gala Galaction „Venea o moară pe Siret”, M. Sadoveanu „Fantoma din moară”, Doina Ruști

Literatura universală

„На мельнице”, A.P. Cehov „Scrisori din moara mea”, A. Daudet „Atacul de la moară”, E. Zola

Extindere

Etapele lecției

Alege o pălărie de o anumită culoare, ca să i-o oferi lui Ghiță. Ce culoare ai alege? De ce?

- Răspundeți la întrebări, bifând varianta corectă.

Test-grilă

Tema pentru acasă

Etapele lecției

Alegeți una dintre sarcinile propuse și realizați-o.Atașați răspunsurile la sarcina creată pe Classroom.

Tema pentru acasă (din perspectiva inteligențelor multiple)

Produs: poster, carte digitală, pliant etc.
Elaborează un set din 10 proverbe și zicători care s-ar potrivi personajelor din nuvela „Moara cu noroc” sau situațiilor prin care aceștia trec.Comentează un aforism, la alegere, în 10-12 rânduri, raportându-l la textul studiat.

Inteligența verbal-lingvistică - Scriitorii

Produs: infografic, schemă etc. (suport de hârtie sau format electronic)
Elaborează o schemă care să ilustreze degradarea morală treptată a personajului Ghiță (pe parcursul acțiunii din nuvelă).Menționează fiecare etapă identificată.

Inteligența logico-matematică - Savanții

Produs: macheta unei coperți de carte (format electronic sau din hârtie)
Elaborează coperta cărții „Moara cu noroc” de Ioan Slavici.Algoritm:- Creează o metaforă grafică cu referire la personajul central;- Alege paleta de culori potrivită;- Realizează coperta ținând cont de compoziție, font.- Confecționează macheta coperții.

Inteligența vizual-spațială - Designeri grafici

Produs: prezentare scenică (poate fi realizătă și o înregistrare video a momentului)
Pune în scenă o secvență, mimând emoțiile și trăirile unui personaj din nuvelă, folosindu-te de coduri nonverbale (mimică, gestică, mișcare).Colegii vor ghici despre ce personaj este vorba.

Inteligența corporal-kinestezică - Actorii

Produs: fișier MP3 sau MP4, link-uri cu melodia selectată, cu prezentarea orală a argumentelor sau elaborarea unei prezentări cu inserarea melodiei și prezentarea în scris a argumentelor.
Potrivește o melodie pentru o secvență de text. Indică titlul și autorul muzicii. Argumentează-ți alegerea, prin stabilirea corespondențelor între linia melodică aleasă și secvența din nuvela „Moara cu noroc”

Inteligența muzicală - Muzicienii

Produs: link-ul paginii create
Realizează blogul unui personaj din nuvela „Moara cu noroc”.Structura paginii:- o imagine reprezentativă;- citate din text;- afirmații critice;- secvențe din nuvelă;- un colaj foto sau de imagini.

Inteligența interpersonală - Jurnaliștii

Produs: jurnalul personajului literar (pe suport de hârtie sau în format electronic)
Scrie câteva pagini dintr-un potențial jurnal al unui personaj din nuvela „Moara cu noroc” în care acesta să-și împărtășească emoțiile, trăirile din anumite momente ale subiectului.

Inteligența intrapersonală - Analiștii

Produs: prezentarea unui colaj foto însoțit de argumente.
Cercetează mediul înconjurător (din localitatea ta) pentru a stabili locul pe care l-ai alege pentru construcția hanului. Realizează câteva fotografii și expune-ți părerea de ce ai ales anume acest loc, făcând referire și la temperamentul lui Ghiță.

Inteligența naturalistă - Naturaliștii

Corectitudine/Acuratețe

Originalitate

Fidelitate informații

Complexitate

Creativitate

Grila de evaluare a produselor

„Războiul imaginar este mai rău decât cel real, pentru că nu are capăt.” /Grigore Vieru/

grad didactic I

profesoară limba și literatura română,

LT „Mihail Bârcă”, c. Mileștii Mici

Pulbere Aliona,

Vă mulțumesc!

Proiect didactic elaborat în cadrul Concursului „Tradiție și inovație la un click distanță”